Proljetne aktivnosti u skupini Vidrice

Potreban materijal:
-zrno graha
-staklenka
-kuhinjski ubrus ili malo toaletnog papira ili pamuk
-voda
Kroz ovu aktivnost djeca će se upoznati s procesom rasta biljke dok istovremeno vježbaju finu motoriku,  razvijaju taktilnu (dodirnu) percepciju te  razvijaju vještina strpljenja.
Kako bi ovaj mali projekt uspio, stavite sa svih strana staklenke malo vode. U staklenku ubacite zgužvani ubrus ili nešto od navedenog. Postavite na stol šaku graha, a dijete neka izabere jedno zrno  ili više, ovisno o tome koliko ćete ih posaditi. Dopustite djetetu da dodirom istraži svojstva materijala s kojim ćete raditi- neka opipom istražuje zrna graha, prođe ručicama kroz vodu, zgužva i namoči papirnati ubrus i sl., a vi ga pritom možete poticati da vam opiše kakav mu osjet ti taktilni doživljaji uzrokuju ( toplo-hladno, vlažno- suho, mekano- čvrsto…).
Grah ne treba prethodno namakati.
Ubacite zrno graha u staklenku unutar ubrusa. Neka to bude zrno koje je dijete samo izabralo.
Važno je da je staklenka u blizini prozora, na suncu i na toplom.
Svakodnevno promatrajte zajedno s djecom što se događa sa sjemenkom graha. Pokušajte poticati djecu da oni sami brinu o biljci, da je baš oni zalijevaju vodom. Kada biljka krene rasti, ukoliko kod kuće imate povećala, dajte ih djeci da uz pomoć njih promatraju i najmanje detalje.  Pitajte djecu pitanja poput: što je pomoglo grahu da naraste? Ukoliko ste ih nekoliko posadili, pokušajte ih uspoređivati: koje je najviše, koje najniže i slično.  Proces rasta možete i fotografirati te kasnije izraditi ili isprintati fotografije zajedno s djecom pa izraditi mini plakat koji će ih podsjećati na cijeli proces rasta biljke. Sretno!

ŠARENA GUSJENICA, igra razvrstavanja po boji

Potreban materijal:
-šareni papiri, ako nemate kod kuće, obojite bojicama,
flomasterima, vodenim bojama
-škare
-selotejp ili pik traka
Kroz ovu aktivnost djeca će učiti boje i oblike.
Za početak pripremite šarene papire ili prethodno obojane pa izrežite razne manje (oko 3cm) geometrijske oblike- trokut, krug, kvadrat i slično. Ostavite dovoljno papira za velike krugove koji će vam trebati za tijelo gusjenice. Uzmite čašu i stavite na papir. Neka dijete drži čašu, a vi olovkom obrubite oko čaše. Izrežite od svake boje po jedan krug. Krugovi neka budu crveni, zeleni, plavi, žuti, narančasti i rozi- oni će činiti tijelo gusjenice.  Ukrasite zajedno s djetetom "glavu" gusjenice, nacrtajte oči, nos, usta, uši…
Posložite papire jedan iza drugog te ih sa donje strane zalijepite pik trakom, a možete se poslužiti i spajalicom ili klamericom. Kako bi gusjenica stajala na stolu bez micanja, zalijepite je malim komadima pik trake za stol. I igra može započeti! Neka dijete samo ili uz vašu pomoć razvrstava prethodno izrezane oblike po bojama, a vi ga potičite da tijekom igre imenuje boje i oblike koje sortira.

Zagonetke za djecu: