Prijedlog aktivnosti odgojiteljica skupine Sovice

Za naredni period odgojiteljice skupine Sovice predlažu nekoliko aktivnosti za jačanje fine motorike prstiju. Navedene poticaje možete izraditi s materijalima koje imate jerovatno svi kod kuće.

MINI NOGOMET

Materijal:

• kutija od cipela
  • drveni štapići
  • kvačice
  • ravnalo
  • tempere
  • ukrasni papir
  • ljepilo
  • loptica golf ili ping pong

POSTUPAK IZRADE:

• Kvačice stavite na drvene štapiće onako kako želite da vaši “igrači” budu raspoređeni i drvene štapiće stavite na kutiju tako da znate na kojoj visini morate bušiti rupice.
  • Nakon što ste obilježili na kutiji gdje ćete izbušiti rupe za štapiće škarama izbušite rupe.
  • Računajte da si u sredini ipak ostavite malo više prostora.
  • Provucite drvene štapiće kroz rupice i stavite kvačice na mjesto, ali ih prije toga namažite ljepilom tako da se drže čvrsto.
  • S obje strane kutije skalpelom izrežite rupe koje će biti golovi.
  • Svojim klincima prepustite zabavu bojanja štapića temperama i dekoriranja kutije ukrasnim papirom.

Ubacite lopticu i igra može krenuti

NOGOMET SA PRSTIMA

Materijali:

• Poklopac kutije za cipele
  • Zelena tkanina
  • Karton
  • Olovka
  • Štapići za jelo
  • Uhu ljepilo
  • Tekuće ljepilo
  • Škare
  • Kemijska olovka
  • Bojice
  • Rezač
  • Ravnalo
  • Šalica

Pratite slijedeće upute:

Zelena tkanina je teren.  Zatim nacrtajte linije bijelom bojom. Napravite golove od kartona.
Savijte karton na pola i jednu polovicu još jednom na pola. Na prvoj polovici pomoću šalice nacrtajte gol, a možete i mrežu sa bojicom. Napravite dva gola.
Kako bi postavili golove, pažljivo izrežite poklopac i postavite golove na rub kartona. Zalijepite golove za karton.
Sada možete zalijepiti teren. Malim crvenim trokutićima napravite zastavice, pomoću štapića za jelo i ljepila.
Nacrtajte igrače kao na slici i pažljivo izrežite rupe za prste. Pobojajte po želji ili izrežite iz novina i zalijepite na igrače.

KRIŽIČ-KRUŽIĆ

Sjećate li se još uvijek igrice križić-kružić?! Nezaboravne igre koja je ispunjavala dane generacijama prije pojave pametnih telefona, različitih konzola, tableta i brojnih drugih “suvremenih” igrica. Jednostavno smo znali iscrtati na papiru odgovarajuću tablicu i kroz logički slijed se trudili pobijediti partnera, kreirajući tri znaka u redu, stupcu ili dijagonalno.
Jednostavna, a zabavna i korisna igrica. Školarcima spas na dosadnom školskom satu, roditeljima zabava za kišne dane, a ponekim bakama i djedovima igra koja pokreće sjećanja i “sportski” duh. I pored sve suvremene tehnologije, naučite svoje dijete igrati križić-kružić. Višestruke su koristi navedene igrice, a tu je naravno i element zabave.
Mi smo ovaj put načinili mini društvenu igru, inačicu križić-kružića na papiru. No ovaj put smo se pobrinuli da ne moramo uvijek iznova crtati ploču za igru, a poklopci od teglica smo uz malo mašte pretvorili u prava pomagala za igru.

Upute:
  1. Izrežite karton na odgovarajuću veličinu.
  2. Iscrtajte ploču za igranje na kartonu.
  3. Možete ukrasiti različitim bojama i ukrasima.
  4. Na teglicama zalijepite (ili nacrtajte) križiće (potrebno 5 poklopaca).
  5. Na teglicama zalijepite (ili nacrtajte) kružiće (potrebno 5 poklopaca).
  6. Objasnite djetetu pravila i igra može započeti
Ove aktivnosti preuzete su portala "Dječji rođendani" i sa web starnice "mali genijalci"na kojem možete neći jod zanimljivih aktivnosti.

Odgojiteljice skupine Sovice